Dlaczego dzieci lubią kontrasty? 0
DLACZEGO DZIECI LUBIĄ KONTRASTY ?

Większość osób z pewnością nigdy nie zastanawiało się dlaczego dzieci wolą zabawki wyraziste, kontrastowe, które lepiej przyciągają ich wzrok.

Wzrok niemowlaka jest sporo słabszy od wzorku osoby dorosłej, dlatego niemowlaki po urodzeniu widzą tylko z bliska na odległość około 20-30 cm. Najczęściej twarz swojej mamy. Wzrok dziecka podczas życia prenatalnego nie jest w stanie rozwinąć się w pełni, ponieważ panuje tam ciemność.

Jak widzą dzieci?

Noworodki widzą około 30 razy słabiej niż dorosły człowiek. Obraz, który widzą jest jak za mgłą. Dlatego najlepsze dla małych dzieci są wyraźne kontrasty – takie jak czerń, biel i czerwień. Ważne są także duże kształty, ponieważ badania dowodzą, że w 1 miesiącu życia dzieci nie rozróżniają małych wzorów, jedynie duże kształty.

Wzrok jest jednym z najintensywniej rozwijających się zmysłów człowieka. W ciągu zaledwie 12 miesięcy z bardzo słabo rozwiniętego zmysłu staje się doskonałym narzędziem poznawania świata.

Na początku obraz, który odbiera dziecko jest niewyraźny i biało-czarny. Mniej więcej po miesiącu niemowlę zaczyna rozróżniać kolory. Początkowo jest to kolor czerwony. W tym okresie niemowlęta nie dostrzegają jeszcze szczegółów, widzą kontury i miejsca styku bieli i czerni. W okolicach 3-4 miesiąca dziecko powoli zaczyna rozróżniać też inne kolory takie jak żółty czy zielony. Badania pokazują, że trzymiesięczne niemowlęta preferują barwę żółtą i czerwoną, oraz kontrastowe duże wzory, ponieważ stymulują one ich układ nerwowy. W okolicach szóstego miesiąca maluchy zaczynają również dostrzegać szczegóły obrazu - zauważają małe elementy i chętnie skupiają na nich wzrok. Po około 12 miesiącach życia niemowlę osiąga poziom widzenia dorosłego człowieka.

Stymulacja wzroku u dziecka

Stymulacja wzroku dziecka jest bardzo ważna, oczywiście dziecko które nie będzie miało tej stymulacji w 12 miesiącu życia widzieć tak samo, jak dziecko które miało stymulację- jednak chodzi tutaj głównie o rozwój mózgu. Mózg dziecka od chwili przyjścia na świat rozwija się i powiększa o 1 % każdego dnia. W tym okresie jest on najbardziej plastyczny i już nigdy więcej taki nie będzie. Warto pamiętać, że nieużywane połączenia nerwowe z czasem zanikają, dlatego powinno się wykorzystać ten czas na dostarczanie dziecku odpowiedniej ilości bodźców wzrokowych poprzez zabawki i artykuły kontrastowe, aby część z połączeń nerwowych nie zanikło.

Jakie zabawki wybrać?

Przede wszystkim wybieraj dla swojego dziecka zabawki kontrastowe, które przyciągną jego wzrok i pozwolą się skupić na dłuższy czas. Badania dotyczące zabawek kontrastowych wskazują, że dzieci, których wzrok jest stymulowany przez zabawki kontrastowe lepiej się uczą, ich zdolność skupienia uwagi wydłuża się oraz lepiej zapamiętują.

Już niedługo w naszej ofercie pojawią się artykuły kontrastowe!!! Obserwujcie naszego Facebooka Vest-Pol i Instagrama vest_pol oraz stronę www.vest-pol.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium