BEZSENNOŚĆ 0
BEZSENNOŚĆ

Bezsenność to jedno z zaburzeń głębokości i czasu snu oraz jego prawidłowego rytmu. Badania pokazują, że około 20/30% ludzi na świecie cierpi na bezsenność tzw. krótkotrwałą, a około 10% na bezsenność przewlekłą.

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb biologicznych człowieka, tak samo jak potrzeba jedzenia i picia. Bez snu człowiek nie mógłby odpowiednio funkcjonować. Żeby czuć się dobrze, trzeba odpowiednio się wysypiać. Podczas snu mózg przechodzi w stan spoczynku, ale nie jest to bierne. Układ nerwowy cały czas jest aktywny i podlega stałym zmianom. Dlatego sen jest tak ważny dla układu nerwowego oraz dla prawidłowego działania naszej pamięci.

GŁÓWNE PRZYCZYNY BEZSENNOŚCI

Przede wszystkim poszukiwania przyczyn bezsenności należy zacząć od oceny stanu naszego zdrowia. Taką ocenę może wskazać po wcześniejszych badaniach lekarz internista, a u dzieci pediatra. Jeżeli z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku należy sprawdzić stan naszego zdrowia psychicznego. W tym przypadku należy udać się do psychologa w celu przeprowadzenia wywiadu i badań. Jeżeli wyniki również będą pozytywne należy zaobserwować dokładnie swój tryb życia. Przede wszystkim zwrócić uwagę, czy wysypiamy się wystarczająco, czy jesteśmy poddani dużemu i ciągłemu stresowi oraz czy nie funkcjonujemy zbyt szybko, niezgodnie z naszym organizmem. Warto prowadzić sobie dzienniczek snu, który pomoże w obserwacji naszego trybu życia. Innymi przyczynami bezsenności mogą być drzemki w ciągu dnia, brak aktywności fizycznej, zmiana strefy czasowej, hałas, upał, ostre światło, lęki, depresja, ale także spożycie alkoholu, kofeiny lub niektórych leków. Jeżeli ustalenie przyczyny snu powyższymi badaniami i obserwacją jest niemożliwe, to warto udać się do poradni leczenia zaburzeń snu.

 

JAK MOŻNA ZAPOBIEGAĆ BEZSENNOŚCI?

Przede wszystkim warto zadbać o swoją aktywność fizyczną, unikać używek w postaci alkoholu, papierosów oraz kawy i herbaty, zwiększyć aktywność poznawczą. Unikać konfliktów, stresu i pędu, zacząć funkcjonować wolniej. Przed pójściem spać warto się wyciszyć, unikać stresujących i emocjonujących filmów. Spożywać posiłki o odpowiedniej porze. Ale najważniejszą kwestią jest zadbanie o sen, aby być wypoczętym, wyspanym i mieć energię na następny dzień.

 

JAK LECZYĆ BEZSENNOŚĆ?

Najbardziej skuteczną metodą leczenia bezsenności zarówno krótkotrwałej, jak i przewlekłej jest terapia poznawczo-behawioralna. W tej terapii najważniejsze jest to, aby:

  • przestrzegać stałego rytmu wstawania i kładzenia się do łóżka,
  • nie spożywać ciężkostrawnych posiłków przed snem,
  • na około 6 godzin przed pójściem spać wypić ostatnią kawę,
  • unikać silnego światła, np. z komputera, telewizora, telefonu na 2 godziny przed snem,
  • ograniczyć ilość płynów przed snem, ale także palenie papierosów i picie alkoholu oraz nadmierny wysiłek;
  • skrócić czas snu,
  • używać łóżka tylko do spania- nie do nauki lub oglądania telewizji/czytania,
  • unikać krótkich drzemek w ciągu dnia,
  • wstawać rano zawsze o tej samej porze.

Oprócz tego warto skonsultować się z lekarzem internistą lub pediatrą albo psychologiem. Nie powinno się leczyć na własną rękę środkami nasennymi, ponieważ możemy się od nich całkowicie uzależnić i rozregulować swój organizm. Każdy przypadek jest indywidualny, leczenie musi zostać dobrane do konkretnej osoby, ze wskazaniem na jej tryb życia.

 

CO NAM MOŻE POMÓC W BEZSENNOŚCI?

Jednym z artykułów dostępnych w naszej ofercie jest Poduszka PURE HUSK, która pomoże ułatwić zasypianie i pozbyć się napięcia w karku, dzięki łusce gryki, którą jest wypełniona. Łuski gryki przemieszczając się swobodnie wewnątrz poduszki przepuszczają powietrze i dopasowują się do kształtu szyi i głowy. 

Kolejnym artykułem, który świetnie sprawdzi się w leczeniu bezsenności jest Kołdra obciążeniowa PURE HUSK, która spełni nie tylko funkcję dociążenia ciała, ale zastosowane naturalne wypełnienie pozwoli na dodatkowy relaks, uspokojenie a przede wszystkim zapewni dobry sen. Właściwości antyalergiczne oraz antybakteryjne zapewnią maksymalną ochronę przed roztoczami i bakteriami.

Aby odpowiednio się wysypiać, ważne jest posiadanie odpowiedniego materaca, który sprawi, że rano będziemy czuli się wypoczęci i pomoże przespać całą noc. W naszej ofercie znajdą Państwo Matę PURE HUSK, która wypełniona jest łuskami gryki. Uszyta ze 100% bawełny surowej posiadającej certyfikat Oeko-Tex®. Jest stosowana jako nakładka na materac. Łuska gryki była stosowana, jako wypełnienie materacy już od bardzo dawna. Stosowana jest w celu poprawy jakości właściwości posiadanego materaca. Łuski gryki mają właściwości antyodleżynowe, antypotowe oraz wpływają pozytywnie na prawidłową cyrkulację powietrza, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu poceniu się w trakcie snu. Mata jest pikowana, dzięki temu zapewnia stabilność i powoduje, że łuska gryki nie przesuwa się. Ponadto na każdym rogu maty przyszyta jest gumka ułatwiająca mocowanie maty do materaca, aby zapobiec przesuwaniu się maty podczas snu. Świetnie sprawdzi się w leczeniu bezsenności, ułatwi zasypianie i sprawi, że będziemy wypoczęci.

Dodatkowo można zamówić na naszej stronie www.vest-pol.pl TERMOFOR wypełniony pestkami wiśni lub pestkami winogron – wypełnienie do wyboru w zależności od potrzeb. Pestki winogron są drobniejsze, więc lepiej dopasują się do ciała schładzając skuteczniej. Natomiast pestki wiśni są większe i są w stanie uwalniać ciepło lub chłód dłużej. Uszyty z jednolitej 100% bawełny z certyfikatem Oeko-Tex®. Posiada suwak, umożliwiający swobodną regulację ilości wypełnienia oraz upranie pokrowca, po wcześniejszym wysypaniu wypełnienia. Idealny do zastosowania, jako ciepły lub zimny okład, świetnie sprawdzi się podczas snu, ukoi i odpręży.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium