LĘK SEPARACYJNY U DZIECKA- CO O TYM WIESZ…? 0
LĘK SEPARACYJNY U DZIECKA- CO O TYM WIESZ…?

Lęk separacyjny u dzieci (określany także anglojęzycznym skrótem SAD – separation anxiety disorder) zazwyczaj pojawia się pomiędzy 7 a 9 miesiącem życia lub między 3 a 5 rokiem życia. W tym okresie dziecko bardzo potrzebuje bliskości swojego rodzica, przede wszystkim matki. Boi się, gdy nie ma jej w pobliżu, czuje się zagrożone, często powoduje to płacz i stres. Po prostu boi się rozłąki ze swoim ukochanym rodzicem. Kiedy nasze dziecko płacze i nie możemy odstąpić go na krok martwimy się, że być może dziecko jest chore lub coś z nim jest nie tak…

Natomiast lęk separacyjny w początkowej fazie jest to naturalny etap rozwojowy, który pojawia się u dziecka, jest on dla niego normalny i nie jest on niczym złym, ani czymś co powinno nas szczególnie zaniepokoić. Może on jednak przerodzić się w patologiczną sytuację- gdy takie reakcje są bardzo nasilone lub gdy występuje on w innym wieku. Fachowo zaliczany jest do jednej z występujących form zaburzeń lękowych.

Jakie są źródła lęku separacyjnego?

Okres między 7 a 9 miesiącem życia jest okresem, kiedy wywiązuje się duże przywiązanie do matki. Mama od narodzin dziecka jest bardzo ważna, ale w tym okresie uwaga dziecka, która skupiona na niej jest jeszcze większa. Dziecko nie potrafi zrozumieć tego, jak mama wychodzi to nie znika na zawsze. Czuje się opuszczone i boi się- taki stan nazywa się właśnie lękiem separacyjnym.

Można podzielić źródła lęku separacyjnego na trzy grupy:

  • Czynniki psychologiczne

Dzieci w tym okresie nie potrafią odpowiednie reagować na strach, są skłonne do szybkiego stresu. Oprócz tego są bardzo wrażliwe emocjonalnie.

  • Wpływ środowiska

Jeżeli rodzice od początku narodzin dziecka są dla niego nadopiekuńczy, bądź może na odwrót nie interesują się nim, dziecko ma niedostatek opieki i miłości rodzicielskiej, ale także w sytuacjach trudnych takich, jak choroba, śmierć lub rozwód rodziców.

  • Czynniki biologiczne

Lęk separacyjny może być wynikiem biologiczno-genetycznych uwarunkowań. Jeżeli któryś z rodziców, bądź dziadków miało problemy na podłożu psychicznym, to także może być przyczyną występowania lęku separacyjnego u dziecka.

 

Jakie są objawy lęku separacyjnego?

Przede wszystkim objawem jest płacz i stres po wyjściu mamy z domu. Jeżeli inny opiekun jest w stanie uspokoić dziecko to wszystko jest w porządku i nie mamy się czym martwić. Taki stan może pojawiać się także przed wyjściem do przedszkola lub pozostaniu tam. Nie należy jednak lekceważyć panicznej reakcji, trzeba obserwować dziecko w różnych sytuacjach i odpowiednio działać na przykład udając się do specjalisty.

Oprócz powyższych objawów mogą występować także bóle brzucha, głowy, problemy ze snem, uporczywe myśli, kłamstwa o chorobie celem pozostawienia przy sobie rodzica jak najdłużej, nudności, problemy z koncentracją.

Jak leczyć lęk separacyjny?

Przede wszystkim najważniejsze w okresie lęku separacyjnego jest poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Rodzice poprzez okazywanie dziecku cierpliwości i miłości, pomogą dziecku oswoić się z tym, że któryś z rodziców- głównie mama musi czasami gdzieś wyjść. Z pewnością wniesie to dużo dobrego i przyniesie efekty.

Warto także przyzwyczajać dziecko od urodzenia i czasami zostawiać je z kimś kogo rzadziej widuje, na przykład z babcią lub ciocią. To także przyniesie pozytywne rezultaty, dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa, także gdy mamy nie będzie w pobliżu.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdzie potrzebna jest terapia psychologiczna lub leczenie farmakologiczne, jak w każdym zaburzeniu. Jeżeli objawy u dziecka są bardzo nasilone i przejawiają się paniką lub w inny niepokojący sposób, warto skonsultować się z psychologiem, a on jeżeli zaistnieje taka potrzeba skieruje do lekarza specjalisty.

Wiele z naszych produktów świetnie sprawdziłoby się podczas oswajania dziecka z wyjściem rodzica z domu lub podczas terapii. Na przykład kostka sensoryczna jest w stanie zapewnić wiele bodźców niezbędnych dziecku, zamiast myśleć o tym, że mamy nie ma, dziecko może się zająć i uspokoić kostką. Oprócz tego każde dziecko może skorzystać z właściwości węża sensorycznego, stymulując zmysły i pobudzając wyobraźnię, który znajduje się w naszej ofercie. Jest to świetny produkt, który na długo pozwoli dziecku oderwać się od stresu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium