FAQ

KAMIZELKA OBCIĄŻENIOWA

1. Który model kamizelki wybrać?

Jeśli zależy nam by kamizelka jak najmniej zwracała uwagę otoczenia należy wybrać kamizelkę CODZIENNĄ. Wyglądem swoim najbardziej przypomina tradycyjną kamizelkę, zapinana jest na suwak. Kieszenie z obciążeniem znajdują się od środka. Ograniczeniem jest waga obciążenia - do 5% masy ciała. Model najczęściej wybierany przez rodziców czy opiekunów dla pojedynczych dzieci.

Kamizelka SPECJALISTYCZNA ma kieszenie uszyte na zewnątrz, zapinana jest na zatrzaski. Taka konstrukcja pozwala na włożenie ponadstandardowego obciążenia. Model używany najczęściej podczas zajęć terapeutycznych lub dla pojedynczych dzieci potrzebujących większego obciążenia.

Kamizelka SPECJALISTYCZNA Z ZAPIĘCIEM Z TYŁU ma kieszenie uszyte na zewnątrz, zapięcia na zatrzaski zlokalizowane są jednak z tyłu kamizelki. Taka konstrukcja pozwala na włożenie ponadstandardowego obciążenia, a zapięcie umiejscowione z tyłu ogranicza możliwość samodzielnego odpięcia kamizelki i jej zdjęcia. 

2. Czym kierować się przy wyborze kamizelki?

Najważniejszym kryterium przy wyborze kamizelki jest zalecona waga obciążenia.

Kamizelka CODZIENNA - ze względu na swoją najbardziej tradycyjną konstrukcję może pomieścić obciążenie do max. 5% masy ciała; kieszenie z obciążeniem znajdują się od środka, są zatem ukryte, ale wypełnione obciążeniem "zabierają cm z obwodu".

Kamizelka SPECJALISTYCZNA - posiada kieszenie uszyte na zewnątrz kamizelki. Daje to możliwość włożenia ponadstandardowego obciążenia, bez straty cm w obwodzie.

3. Ile czasu w ciągu dnia nosić kamizelkę?

Terapeuta zlecający zakup kamizelki powinien również zalecić czas jej stosowania. W zależności od przeprowadzonej diagnozy, czas użytkowania może być różny.

4. Jak prawidłowo nosić kamizelkę?

Kamizelka powinna być odpowiednio dopasowana i zapięta.

5. Czym obciążona jest kamizelka?

W kamizelkach stosowane są obciążniki w postaci woreczków wypełnionych żwirkiem naturalnym. Na zamówienie możemy zastosować obciążniki z granulatem szklanym.

6. Czy kamizelkę można prać w pralce?

 Tak, kamizelki mogą być prane w pralce, w temperaturze 30 stopni, po wyjęciu z kieszonek woreczków z obciążeniem.

7. Czy kupiona kamizelka posiada w zestawie woreczki z obciążeniem? 

Standardowo każda kamizelka posiada w zestawie woreczki z obciążeniem. W kamizelce codziennej jest to najczęściej równowartość 5% podanej masy ciała, a w kamizelce specjalistycznej - określona ilość woreczków dla danego rozmiaru (szczegóły w opisie produktu).

8. Co zrobić, kiedy kamizelka stanie się za lekka?

W ofercie sklepu posiadamy pojedyncze woreczki, które można oddzielnie dokupić. Woreczki mają ciężar 100 g i 180 g.

9. Co zrobić, kiedy kamizelka jest za ciężka?

Należy wyjąć część woreczków z obciążeniem, pamiętając o pozostawieniu równomiernego obciążenia z przodu i z tyłu.

KOŁDRY OBCIĄŻENIOWE

1. Jakie wypełnienia stosowane są w kołdrach obciążeniowych?

W kołdrach obciążeniowych stosujemy granulat szklany, żwirek naturalny lub łuskę gryki.

2. Które wypełnienie w kołdrze jest najlepsze?

Wypełnienie w kołdrze ma przede wszystkim stanowić dociążenie. Ze względu na różne potrzeby oraz przeciwskazania każde z oferowanych przez nas wypełnień będzie jednak dodatkowo oddziaływało na ciało. Najbardziej uniwersalny jest granulat szklany, który wyglądem przypomina piasek. Żwirek naturalny jest wypełnieniem wyczuwalnym przez tkaninę i może być stosowany dla osób potrzebujących dodatkowych bodźców. Osoby wrażliwe słuchowo, czy dotykowo nie powinny zamawiać kołdry wypełnionej żwirkiem naturalnym. Łuska gryki jest wypełnieniem przyjemnym w dotyku, a ze względu na strukturę łatwo dopasowuje się do ciała. Ze względu na specyficzny zapach nie jest to wypełnienie neutralne. 

3. Czy kołdrę można prać w pralce?

Jeśli tylko udźwig pralki na to pozwala - można bezpiecznie prać kołdrę w pralce. Zalecamy wirowanie na niskich obrotach, ze względu na bezpieczeństwo pralki. Każda kołdra może być prana w wodzie.

4. Czy kołdrę obciążeniową trzeba powlekać w poszwę?

Ze względu na utrzymanie higieny polecamy powlekanie kołdry w poszwę. Szczególnie dotyczy to ciężkich i dużych kołder, których częste pranie będzie utrudnione.

5. Jak dobrać kołdrę obciążeniową?

Kołdry obciążeniowe mogą być stosowane do spania przez całą noc albo do krótkiego mocniejszego docisku. Do spania w nocy kołdra powinna mieć komfortowy rozmiar, natomiast do użytku krótkotrwałego - optymalny do przykrycia lub ćwiczeń.

6. Czym różnią się stosowane w kołdrach wypełnienia?

Najbardziej uniwersalny jest granulat szklany, który wyglądem przypomina piasek. Żwirek naturalny jest wypełnieniem wyczuwalnym przez tkaninę i może być stosowany dla osób potrzebujących dodatkowych bodźców. Osoby wrażliwe słuchowo, czy dotykowo nie powinny zamawiać kołdry wypełnionej żwirkiem naturalnym. Łuska gryki jest wypełnieniem przyjemnym w dotyku, a ze względu na strukturę łatwo dopasowuje się do ciała. Ze względu na specyficzny zapach nie jest to wypełnienie neutralne. 

7. Dla kogo jest kołdra obciążeniowa?

Kołdry obciążeniowe mają przede wszystkim zastosowanie podczas terapii zaburzeń integracji sensorycznej. Doświadczenia ostatnich lat wskazują jednak na pozytywne działanie kołder u osób z depresją, zaburzeniami snu, permanentnym stresem, czy wypaleniem.

8. Co zrobić, kiedy kołdra stanie się za lekka?

Najwłaściwszym rozwiązaniem jest zakup nowej kołdry - odpowiednio cięższej i ew. większej.

9. Co zrobić, kiedy kołdra stanie się za mała?

Najwłaściwszym rozwiązaniem jest zakup nowej kołdry - odpowiednio większej i ew. cięższej.

10. Czy są jakieś przeciwskazania co do używania kołder obciążeniowych?

Nie są dostępne badania dotyczące przeciwskazań do używania kołder obciążeniowych.  

11. Jak dobrać obciążenie w kołdrze?

Standardowym przelicznikiem jest 10 - 15% masy ciała, w przypadku kołder do spania w nocy. Do użytku w ciągu dnia, podczas zasypiania, czy do zajęć terapeutycznych powinno się zastosować większe obciążenie. Zawsze też należy wziąć pod uwagę rozmiar kołdry, który powinien być spójny z zastosowanym obciążeniem.

12. Czy kołdra obciążeniowa pomoże na moje problemy z bezsennością?

Pozytywne opinie użytkowników kołder obciążeniowych wskazują na wysoką skuteczność podczas problemów z bezsennością. Dając równomierny nacisk, pozwalają się zrelaksować, lepiej poczuć własne ciało i łatwiej zasnąć. 

13. Dlaczego kołdra obciążeniowa nie działa?

Każdy człowiek jest inny i ma indywidualne potrzeby. Przyczyny zaburzeń snu mogą też mieć różne podłoże. Kołdra obciążeniowa nie jest produktem, który pomoże w każdej sytuacji. Czasami nawet zmiana codziennych nawyków może przynieść znaczącą poprawę snu. 

PRODUKTY Z NATURALNYM WYPEŁNIENIEM

1. Dlaczego produkty wypełnione łuską gryki mają specyficzny zapach?

Łuska gryki ze względu na swoje pochodzenie specyficznie pachnie. Po pewnym czasie użytkowania zapach ten ulatnia się.

PRODUKTY SENSORYCZNE

1. Który rozmiar duszka kupić?

Polecamy zakup duszka w rozmiarze rzeczywistym, odpowiadającym wzrostowi ciała.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium