Kołdry obciążeniowe polecane do terapii
Co to jest PLED DO TERAPII i dla komu jest polecany?
Terapeutyczna kołdra obciążona – funkcjonalna, bardzo wytrzymała oraz estetyczna. Kołdra podstawowa, polecana w szczególności dla gabinetów terapeutycznych lub innych ośrodków o dużej rotacji pacjentów. Klienci indywidualni, którzy poszukują kołdry stanowiącej obciążenie, całorocznej, również chętnie kupują kołdrę SIMPLY. Stosowana jest przede wszystkim przy terapii zaburzeń psychofizycznych, takich jak zaburzenia integracji sensorycznej, autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa, ADHD. Kołderka delikatnie naciska na ciało człowieka i stymuluje układ przedsionkowo-proprioceptywny, odpowiadający za czucie głębokie (zmysł orientacji ułożenia własnego ciała). Receptory tego układu znajdują się w mięśniach oraz ścięgnach. To właśnie dzięki nim wiemy, w jaki sposób ułożone są nasze kończyny. Ciężka kołdra powoduje stymulowanie proprioreceptorów, dzięki czemu osoba ma większą świadomość swojego ciała. Kołdra terapeutyczna poprawia również skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, ogranicza zachowania autostymulacyjne oraz pomaga zwalczyć uczucie lęku i niepewności. Kołderki obciążeniowe są świetnym narzędziem uzupełniającym systematyczną terapię. Ich stosowanie samo w sobie jest formą terapii sensorycznej, zatem przy różnego rodzaju zaburzeniach psychofizycznych będzie ona dodatkową pomocą.
System PASÓW MOCUJĄCYCH to nasza specjalna oferta. W przypadku jego wyboru do zakupionego produktu dołączymy zestaw czterech szerokich pasów ściągających. Pasy są spinane na klamry, co daje gwarancję wytrzymałości oraz zapobiega ewentualnemu poluzowaniu się zapięć. Kołdra z takimi pasami ściągającymi to specjalistyczny rodzaj kołdry, która ma za zadnie maksymalnie uspokoić i wyciszyć pacjenta. Zawiniętą w kołdrę osobę spina się pasami, aby nie mogła wykonywać żadnych ruchów i nie zrzucała z siebie kołdry. Zestaw ten bardzo dobrze spisuje podczas chwilowych napadów agresji, w ograniczeniu zbyt intensywnych ruchów w przypadku osób z autyzmem, ADHD oraz innymi zaburzeniami ruchowo-motorycznymi.
Jak jest wykonany?
Kołdra obciążeniowa wykonana w 100% z bawełny jednolitej (certyfikat Oeko-Tex®) o wysokiej gramaturze. Użycie takich tkanin daje gwarancję jakości i długowieczności produktu. Kołdra jest pikowana najczęściej w kwadraty 10 x 10 cm. W środku każdej komory znajduje się odpowiednia ilość obciążenia. Kołdra nie posiada w środku żadnej warstwy docieplającej.
Oferujemy również model kołdry dzielonej suwakiem, aby ułatwić konserwację.
Kołdry szyte są ręcznie i przygotowane na indywidualne zamówienie.
Dobór produktu
- Waga wypełnienia – najczęściej zalecaną wagą jest 10 do 15% masy ciała. Kołdra kupiona po innym dziecku może już być nieodpowiednia. Na przykład za ciężki kocyk będzie pobudzał receptory dziecka zbyt mocno, tym samym dając efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego. Natomiast za lekka - nie będzie działała.
- Rozmiar kołdry powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Optymalnym rozwiązaniem jest kupić kołderkę, która ma ok. 20-30 cm więcej niż wzrostu dziecka, aby można było swobodnie zakryć jego nogi na czas snu. Na przykład kocyk w rozmiarze 100 x 150 cm będzie odpowiedni dla dziecka mierzącego ok. 110-120 cm.
- Najlepszym podstawowym materiałem, z którego może być wykonana kołderka terapeutyczna jest bawełna. Materiał powinien być przewiewny i posiadać odpowiednie certyfikaty.
- Zastosowanie konkretnego wypełnienia kołdry definiuje jej działanie na organizm.
Czym jest wypełniony?
W zależności od potrzeb użytkowników posiadamy w ofercie kilka wypełnień. Wypełnienie kołdry jest jednym z kluczowych czynników decydujących o powodzeniu terapii.
Dostępne wypełnienia:
-
- Granulat szklany – przypomina wyglądem piasek. Wypełnienie najbardziej uniwersalne oraz najczęściej wybierane przez użytkowników. Kocyk nim wypełniony nadaje się zarówno do zastosowań terapeutycznych, jak również do codziennego prywatnego użytku. Granulat szklany jest całkowicie bezpiecznym wypełnieniem, bezzapachowym i bardzo delikatnym. Pomimo swojej groźnie brzmiącej nazwy nie stanowi żadnego zagrożenia.
- Żwirek naturalny – to drobne kamyczki o średnicy od 2 do 4 mm. Kołdra terapeutyczna nim wypełniona znajduje szerokie zastosowanie w placówkach terapeutycznych lub podczas ćwiczeń w domu - rolowanie, zawijanie, masowanie. Żwirek, poza dociążeniem ciała, dodatkowo pobudza zmysły dotyku oraz słuchu (wydaje delikatne dźwięki podczas poruszania kołdrą), pomagając w terapii zaburzeń integracji sensorycznej. Można po niej chodzić bosymi stopami.
Jak dobierane jest obciążenie?
Obciążenie przygotowane jest według podanej masy ciała lub podanej konkretnej wagi kołdry. Zawsze prosimy o przekazanie nam w uwagach ewentualnych zaleceń terapeuty w celu przygotowania odpowiedniego produktu.
Jak konserwować?
Kołdrę z każdym z wymienionych wypełnień można prać w wodzie. Kołdry lekkie nadają się prania również w pralce (zalecane środki ostrożności), natomiast cięższe – nie. Na wszywce przy produkcie znajdują się symbole konserwacji. Standardowo zalecamy pranie ręczne, gdyż nie bierzemy odpowiedzialności za stan techniczny pralki oraz dopuszczalną ładowność. Suszenie w rozłożeniu lub w suszarce bębnowej, z zachowaniem środków ostrożności oraz z użyciem programu do delikatnych wyrobów. Polecamy częste strzepywanie w celu przyspieszenia procesu wysychania oraz odświeżenia.
Zwroty
Kołdry obciążeniowe przygotowywane są według konkretnej wybranej specyfikacji i w związku z tym nie możemy przyjmować zwrotów.