Zastosowanie i działanie KOŁDER OBCIĄŻENIOWYCH

Kołdra obciążeniowa stosowana jest generalnie przy terapii zaburzeń psychofizycznych, takich jak np.: zaburzenia integracji sensorycznej, autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa, ADHD. Coraz częściej jest też polecana do użytku podczas odpoczynku lub spania w nocy przez osoby cierpiące z powodu permanentnego stresu, bezsenności, czy wypalenia. 

Kołderka naciska na ciało człowieka i stymuluje układ przedsionkowo-proprioceptywny, odpowiadający za tzw.  czucie głębokie. Receptory tego układu znajdują się w mięśniach oraz ścięgnach. To właśnie dzięki nim wiemy, w jaki sposób ułożone są nasze kończyny. Ciężka kołdra powoduje stymulowanie proprioreceptorów, dzięki czemu osoba ma większą świadomość swojego ciała. Kołdra terapeutyczna poprawia również skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, ogranicza zachowania autostymulacyjne oraz pomaga zwalczyć uczucie lęku i niepewności.

Materiały i konserwacja

Kołdra terapeutyczna wykonywana jest najczęściej z materiałów naturalnych, certyfikowanych i nie wywołuje reakcji alergicznych. Kołdra nie jest usztywniona, dopasuje się swobodnie do kształtu ciała. Kołderka obciążeniowa może służyć do spania w nocy, tak samo jak zwykła kołdra pościelowa. Kołdra terapeutyczna może być prana w wodzie, ale zalecamy pranie ręczne, by uniknąć uszkodzenia przede wszystkim pralki, szczególnie, jeśli waga kołderki jest znaczna. Sugerowane jest suszenie w rozłożeniu. Użycie do konserwacji kołdry pralki czy suszarki bębnowej powinno odbywać się z zastosowaniem środków ostrożności oraz programów do odzieży delikatnej, przy niskich obrotach. Najprostszym jednak rozwiązaniem będzie używanie poszwy, gdyż można ją w łatwy sposób zdjąć, uprać w pralce, zapewniając kołdrze odpowiednią higienę. Poszwy na kołdry oraz poszewki na poduszki są dostępne w naszym sklepie w dziale "Tekstylia i pościel". Ze względu na swoje funkcje oraz właściwości dobór odpowiedniego obciążenia jest uzależniony od kilku czynników. Odpowiednio wypełniona kołdra obciążeniowa będzie wywierać pozytywny wpływ na receptory i nie będzie powodować zbyt dużego ucisku.

Dobór produktu

  • Waga wypełnienia – najczęściej zalecaną wagą jest 10-15% masy ciała. Kołdra kupiona po innym użytkowniku może już być nieodpowiednia. Na przykład za ciężki kocyk będzie pobudzał receptory zbyt mocno, tym samym dając efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego. Natomiast za lekka - nie będzie działała.
  • Rozmiar kołdry powinien być dopasowany przede wszystkim do pościeli znajdującej się w domu, aby zagwarantować utrzymanie higieny oraz komfort użytkowania. 
  • Najlepszym podstawowym materiałem, z którego może być wykonana kołdra terapeutyczna jest bawełna. Materiał powinien być przewiewny i posiadać odpowiednie certyfikaty.
  • Zastosowanie konkretnego wypełnienia kołdry definiuje jej działanie na organizm.

Każda kołdra obciążona jest pikowana – najczęściej są to kwadraty o wymiarach 10 x 10 cm. W powstałych komorach umieszczone jest wypełnienie.

  1. Granulat szklany – przypomina wyglądem piasek. Wypełnienie najbardziej uniwersalne oraz najczęściej wybierane przez użytkowników. Kocyk nim wypełniony nadaje się zarówno do zastosowań terapeutycznych, jak również do codziennego prywatnego użytku. Granulat szklany jest całkowicie bezpiecznym wypełnieniem, bezzapachowym i bardzo delikatnym. Pomimo swojej groźnie brzmiącej nazwy nie stanowi żadnego zagrożenia.
  2. Żwirek naturalny – to drobne kamyczki o średnicy od 2 do 4 mm. Kołdra terapeutyczna nim wypełniona znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w placówkach terapeutycznych lub podczas ćwiczeń w domu - rolowanie, zawijanie, masowanie. Żwirek, poza dociążeniem ciała, dodatkowo pobudza zmysły dotyku oraz słuchu (wydaje delikatne dźwięki podczas poruszania niektórymi modelami kołder), pomagając w terapii zaburzeń integracji sensorycznej.

Kołderki obciążeniowe są świetnym narzędziem uzupełniającym systematyczną terapię. Ich stosowanie samo w sobie jest formą terapii sensorycznej, zatem przy różnego rodzaju zaburzeniach psychofizycznych będzie ona dodatkową pomocą. Ponadto kołdra sensoryczna może być z powodzeniem stosowana przez osoby dorosłe, które są zestresowane, "wypalone pracą", nie wysypiają się lub czują zmęczenie budząc się rano. Kołdra obciążeniowa wywiera pozytywny wpływ na jakość snu i odpoczynek. Stosowanie się do podstawowych zasad użytkowania ciężkich kołder z pewnością przyczyni się do poprawy jakości snu.

Zwroty

Kołdry obciążeniowe przygotowywane są według konkretnej wybranej specyfikacji i w związku z tym nie możemy przyjmować zwrotów. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium