KOŁDRY OBCIĄŻENIOWE
Zastosowanie i działanie KOŁDER OBCIĄŻENIOWYCH
Kołdry stosowane są przede wszystkim przy terapii zaburzeń psychofizycznych, takich jak zaburzenia integracji sensorycznej, autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa, ADHD. Coraz częściej są też używana na co dzień do odpoczynku lub spania przez osoby cierpiące z powodu permanentnego stresu, bezsenności, czy wypalenia.
Kołderki delikatnie naciskają na ciało człowieka i stymulują układ przedsionkowo-proprioceptywny, odpowiadający za czucie głębokie (zmysł orientacji ułożenia własnego ciała). Receptory tego układu znajdują się w mięśniach oraz ścięgnach. To właśnie dzięki nim wiemy, w jaki sposób ułożone są nasze kończyny. Ciężka kołdra powoduje stymulowanie proprioreceptorów, dzięki czemu osoba ma większą świadomość swojego ciała. Kołdra terapeutyczna poprawia również skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, ogranicza zachowania autostymulacyjne oraz pomaga zwalczyć uczucie lęku i niepewności.
Materiały i konserwacja
Kołdra terapeutyczna wykonywana jest najczęściej z materiałów naturalnych, certyfikowanych i nie wywołuje reakcji alergicznych. Kołdra nie jest usztywniona, dopasuje się swobodnie do kształtu ciała, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Kołderka obciążeniowa może służyć do spania w nocy, tak samo jak zwykła kołdra pościelowa. W celu uzyskania najlepszych efektów zalecane jest także przykrywanie się nią np.: podczas drzemki popołudniowej, oglądania telewizji, czytania, prac stolikowych lub podczas zwykłego odpoczynku czy relaksacji. Kołdra terapeutyczna może być prana w wodzie, ale zalecamy pranie ręczne, by uniknąć uszkodzenia przede wszystkim pralki, szczególnie, jeśli waga kołderki jest znaczna. Sugerowane jest suszenie w rozłożeniu. Użycie do konserwacji kołdry pralki czy suszarki bębnowej powinno odbywać się z zastosowaniem środków ostrożności oraz programów do odzieży delikatnej, przy niskich obrotach. Najprostszym jednak rozwiązaniem będzie używanie poszewki, gdyż można ją w łatwy sposób zdjąć, uprać w pralce, zapewniając kołdrze odpowiednią higienę. Poszwy na kołdry są również dostępne w naszym sklepie w dziale "Tekstylia i pościel". Przy doborze kolorystyki kołdry czy poszwy musimy zapewnić użytkownikowi przede wszystkim pełny komfort psychiczny, a jednocześnie zachęcić w ten sposób do jej regularnego stosowania. Ze względu na swoje funkcje oraz właściwości, dobór odpowiedniego obciążenia jest uzależniony od kilku czynników. Odpowiednio wypełniona kołderka obciążeniowa będzie wywierać pozytywny wpływ na receptory i nie będzie powodować zbyt dużego ucisku.
Dobór produktu
- Waga wypełnienia – najczęściej zalecaną wagą jest 10-15% masy ciała. Kołdra kupiona po innym użytkowniku może już być nieodpowiednia. Na przykład za ciężki kocyk będzie pobudzał receptory zbyt mocno, tym samym dając efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego. Natomiast za lekka - nie będzie działała.
- Rozmiar kołdry powinien być dopasowany do wzrostu lub posiadanej w domu pościeli. Optymalnym rozwiązaniem, w przypadku dziecka, jest kupić kołderkę, która jest ok. 20-30 cm dłuższa niż wzrost dziecka, aby można było swobodnie zakryć jego nogi na czas snu. Na przykład kocyk w rozmiarze 100 x 150 cm będzie odpowiedni dla dziecka mierzącego ok. 110-120 cm.
- Najlepszym podstawowym materiałem, z którego może być wykonana kołderka terapeutyczna jest bawełna. Materiał powinien być przewiewny i posiadać odpowiednie certyfikaty.
- Zastosowanie konkretnego wypełnienia kołdry definiuje jej działanie na organizm.
Każda kołdra obciążeniowa jest pikowana – najczęściej są to kwadraty o wymiarach 10 x 10 cm. W powstałych komorach umieszczone jest wypełnienie:
- Granulat szklany – przypomina wyglądem piasek. Wypełnienie najbardziej uniwersalne oraz najczęściej wybierane przez użytkowników. Kocyk nim wypełniony nadaje się zarówno do zastosowań terapeutycznych, jak również do codziennego prywatnego użytku. Granulat szklany jest całkowicie bezpiecznym wypełnieniem, bezzapachowym i bardzo delikatnym. Pomimo swojej groźnie brzmiącej nazwy nie stanowi żadnego zagrożenia.
- Żwirek naturalny – to drobne kamyczki o średnicy od 2 do 4 mm. Kołdra terapeutyczna nim wypełniona znajduje szerokie zastosowanie w placówkach terapeutycznych lub podczas ćwiczeń w domu - rolowanie, zawijanie, masowanie. Żwirek, poza dociążeniem ciała, dodatkowo pobudza zmysły dotyku oraz słuchu (w niektórych modelach wydaje delikatne dźwięki podczas poruszania), pomagając w terapii zaburzeń integracji sensorycznej.
Kołderki obciążeniowe są świetnym narzędziem uzupełniającym systematyczną terapię. Ich stosowanie samo w sobie jest formą terapii sensorycznej, zatem przy różnego rodzaju zaburzeniach psychofizycznych będzie ona dodatkową pomocą. Ponadto kołdra sensoryczna może być stosowana również przez osoby dorosłe, które są zestresowane, "wypalone pracą", nie wysypiają się lub czują zmęczenie budząc się rano. Kołdra obciążeniowa wywiera pozytywny wpływ na jakość snu i odpoczynek. Stosowanie się do podstawowych zasad użytkowania ciężkich kołder z pewnością przyczyni się do poprawy jakości snu.
Kołdry sensoryczne – kiedy się na nie zdecydować
Kołdry sensoryczne stały się w ostatnim czasie dość popularne i zdecydowanie warto wiedzieć, w jakich szczególnych przypadkach zasługują na większą uwagę. Przede wszystkim są to kołdry, które poleca się u osób z zaburzeniami psychofizycznymi, takimi jak zaburzenia integracji sensorycznej, autyzm, ADHD czy zespół Downa. Niemniej jednak na kołdry tego typu decydują się również osoby przeżywające wzmożony stres, mające trudności z zasypianiem czy spotykające się z uczuciem wypalenia.
Kołdra obciążeniowa – jak działa
Kołdra obciążeniowa delikatnie uciska na ciało człowieka, sprawiając tym samym, że zasypiająca osoba czuje się, jakby ktoś mocno ją przytulał. To jednak nie wszystko. Taki wyważony ucisk pozwala się odstresować i lepiej wypocząć. Wzrasta także większa świadomość własnego ciała. Kołdra obciążeniowa, nazywana również kołdrą terapeutyczną pozwala także uspokoić się, rozluźnić i szybciej zasnąć. Wiele osób nie wyobraża już sobie bez nich swojej wieczornej rutyny związanej z zasypianiem. Niewątpliwie jest to sposób, z którego warto skorzystać, jeśli chce się poprawić swój własny komfort i rano wstawać z łóżka w pełni sił.
Obciążeniowa kołdra – wykonanie
Tego typu obciążeniowa kołdra najczęściej wykonana jest z naturalnych materiałów, które są dokładnie sprawdzone i nie wywołują żadnych reakcji alergicznych. Zaprojektowana jest tak, aby swobodnie dopasowywać się do kształtu ciała danej osoby. Dzięki temu nie jest sztywna i można ułożyć ją tak, jak się lubi, ale istotne jest dobranie właściwego rozmiaru i ciężkości. Kołdra obciążeniowa z powodzeniem może być stosowana dokładnie tak samo, jak klasyczna kołderka. Możesz zamienić na nią swój stary model i na pewno odczujesz znaczącą różnicę.
Kołdry sensoryczne – jak je dobrać
Nie da się ukryć, że najważniejszym elementem jest prawidłowy dobór takiej kołdry. Tylko wtedy spełni ona wszelkie oczekiwania, a co najważniejsze, będzie w pełni bezpieczna. Jakie kwestie i parametry należy uzgodnić w pierwszej kolejności? Na pewno znaczącą rolę odgrywa waga wypełnienia. Zaleca się, aby stanowiła ona około 15% wagi ciała. Z tego powodu istotne jest dobieranie jej indywidualnie pod konkretną osobę. Za lekka nie będzie działała, a za ciężka pobudzi receptory zbyt mocno. Pod uwagę należy wziąć również rozmiar kołdry dopasowany do wzrostu osoby. Warto pamiętać, że najlepszym materiałem wierzchnim w przypadku takich kołder będzie bawełna. Również wypełnienie powinno być naturalne.