Kołderki i śpiworki dla dzieci

  • nowość
  • nowość
  • nowość
  • nowość
  • nowość
Śpiwór obciążeniowy FUN Śpiwór obciążeniowy FUN
Producent: Vest-Pol
Cena od:

447,26 zł

szt.
zobacz więcej
  • nowość

 

 Co to jest KOCYK OBCIĄŻENIOWY dla dzieci i jakie ma zastosowanie?

Kocyk obciążeniowy jest stosowany przede wszystkim jako wsparcie terapii zaburzeń psychofizycznych, takich jak zaburzenia integracji sensorycznej, autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa, ADHD. Coraz częściej jest też zalecany do codziennego odpoczynku lub spania. 

Kołderka delikatnie naciska na ciało człowieka i stymuluje układ przedsionkowo - proprioceptywny, odpowiadający za czucie głębokie (zmysł orientacji ułożenia własnego ciała). Receptory tego układu znajdują się w mięśniach oraz ścięgnach. To właśnie dzięki nim wiemy, w jaki sposób ułożone są nasze kończyny. Ciężka kołdra powoduje stymulowanie proprioreceptorów, dzięki czemu osoba ma większą świadomość swojego ciała. Kołdra terapeutyczna poprawia również skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, ogranicza zachowania autostymulacyjne oraz pomaga zwalczyć uczucie lęku i niepewności.

Kołdry sensoryczne bardzo przyjemne w dotyku, miłe dla oka i eleganckie. Odpowiednie dla każdej grupy wiekowej, a kolorystyką i wzornictwem trafiające w każde gusta, przede wszystkim dziecięce. Dowolność tworzenia własnych zestawów stwarza możliwość przygotowania absolutnie spersonalizowanego produktu. Bardzo chętnie są też kupowane na prezent.

W celu uzyskania najlepszych efektów terapeutycznych zalecane jest także przykrywanie dziecka kocykiem np.: podczas drzemki popołudniowej, oglądania telewizji, czytania, prac stolikowych lub podczas zwykłego odpoczynku „pod kocykiem”. Przy doborze kolorystyki musimy zapewnić dziecku przede wszystkim pełny komfort psychiczny, aby zachęcić w ten sposób do jego regularnego stosowania. Ze względu na swoje funkcje oraz właściwości, dobór odpowiedniego obciążenia jest uzależniony od kilku czynników. Odpowiednio wypełniona kołderka obciążeniowa będzie wywierać pozytywny wpływ na receptory i nie będzie powodować zbyt dużego ucisku.

Jak jest wykonany?

Kołdra obciążeniowa wykonana jest z jednej strony ze 100% bawełny, a z drugiej strony z mięciutkiego pluszu minky (certyfikat Oeko-Tex®). Użycie takich tkanin daje gwarancję jakości i trwałości wyrobu. Kołdra jest pikowana najczęściej w kwadraty 10 x 10 cm. W środku każdej komory znajduje się odpowiednia ilość obciążenia. Kołdra nie posiada w środku żadnej warstwy docieplającej. Kołdry szyte są ręcznie i przygotowane na indywidualne zamówienie. Kołdra nie jest usztywniona, dopasowuje się swobodnie do kształtu ciała dziecka, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Kołderka obciążeniowa może służyć do spania w nocy, tak samo jak zwykła kołdra pościelowa.

Czym jest wypełniony?

W zależności od potrzeb użytkowników oraz zaleceń terapeutycznych posiadamy do wyboru kilka wypełnień. Wypełnienie kołdry jest jednym z kluczowych czynników decydujących o powodzeniu terapii.

Dostępne wypełnienia:

  • granulat szklany – przypomina wyglądem piasek, więc kołdra nim wypełniona jest miękka i delikatna. Wypełnienie uniwersalne, dla każdego potrzebującego przede wszystkim dociążenia
  • żwirek naturalny – drobne, okrągłe kamyczki (2 – 4 mm), wyczuwalne przez tkaninę, wydające prawie niesłyszalne dźwięki (lekki chrzęst) podczas poruszania kołdrą. Kołdra wypełniona żwirkiem naturalnym może być z powodzeniem używana do rolowania, zawijania, masowania, czy dociskania ciała, dając dodatkowe bodźce dotykowe, dodatkową stymulację. Można po niej chodzić bosymi stopami.

Dobór produktu

Obciążenie przygotowane jest według podanej masy ciała lub podanej konkretnej wagi kołdry. Zawsze prosimy o przekazanie nam w uwagach ewentualnych zaleceń terapeuty w celu przygotowania odpowiedniego produktu.

  • Waga wypełnienia – najczęściej zalecaną wagą jest 10 do 15% masy ciała. Kołdra kupiona po innym dziecku może już być nieodpowiednia. Na przykład za ciężki kocyk będzie pobudzał receptory dziecka zbyt mocno, tym samym dając efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego. Natomiast za lekka - nie będzie działała.
  • Rozmiar kołdry powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Optymalnym rozwiązaniem jest kupić kołderkę, która ma ok. 20-30 cm więcej niż wzrost dziecka, aby można było swobodnie zakryć jego nogi na czas snu. Na przykład kocyk w rozmiarze 100 x 150 cm będzie odpowiedni dla dziecka mierzącego ok. 110-120 cm.
  • Najlepszym podstawowym materiałem, z którego może być wykonana kołderka terapeutyczna jest bawełna. Materiał powinien być przewiewny i posiadać odpowiednie certyfikaty.
  • Zastosowanie konkretnego wypełnienia kołdry definiuje jej działanie na organizm.

Jak konserwować?

Kołdrę z każdym z wymienionych wypełnień można prać w wodzie. Kołdry lekkie nadają się prania również w pralce (zalecane środki ostrożności), natomiast cięższe – nie. Na wszywce przy produkcie znajdują się symbole konserwacji. Standardowo zalecamy pranie ręczne, gdyż nie bierzemy odpowiedzialności za stan techniczny pralki oraz dopuszczalną ładowność. Suszenie - w rozłożeniu lub w suszarce bębnowej, z zachowaniem środków ostrożności oraz z użyciem programu do delikatnych wyrobów. Polecamy częste strzepywanie w celu przyspieszenia procesu wysychania oraz odświeżenia. Nie wolno prasować tkaniny minky.

Zwroty

Kołdry obciążeniowe przygotowywane są według konkretnej wybranej specyfikacji i w związku z tym nie możemy przyjmować zwrotów. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium