Czym są kołnierze obciążające ramiona i obciążniki na ramiona?

Kołnierz lub obciążnik kładzie się na ramiona i wokół szyi, dzięki czemu działa on dociążająco, kojąco i uspokajająco na osobę, która go nosi. Jego zadaniem jest stymulacja układu proprioceptywnego. Głęboka stymulacja wycisza i rozluźnia organizm, jak również w znacznym stopniu poprawia koncentrację.

Dla kogo?

Kołnierz obciążeniowy poleca się m.in.:

  • osobom autystycznym,
  • osobom z zaburzeniami integracji sensorycznej,
  • cierpiącym na nerwicę lękową, jak i nerwicę natręctw,
  • osobom zmagającym się depresją lub podobnymi zaburzeniami psychicznymi,
  • osobom z zespołem stresu pourazowego,
  • osobom pragnącym odprężenia i chwili dla siebie.

W jakich sytuacjach pomagają?

Kołnierze obciążające ramiona i obciążniki na ramiona wykorzystywane są przede wszystkim podczas zajęć terapeutycznych, ale również w życiu codziennym. Mają one niewielkie rozmiary, dzięki czemu łatwo je spakować do torby i zabrać w podróż. Można używać ich też podczas odrabiania lekcji, pracy przed komputerem, pracach stolikowych, czy podczas posiłku. Optymalna konstrukcja produktu sprawia, że nie przeszkadza on osobie, która go nosi oraz nie ogranicza ruchów. W zdecydowanej większości kołnierz czy obciążnik użytkują dzieci. Najczęściej rodzice wymieniają momenty, w których są one używane w celu skupienia uwagi dziecka (pomaga zawrócić umysł dziecka z niespokojnych obszarów i skierować go na pożądane ścieżki). Dorośli mogą z nich korzystać w sytuacjach stresowych, w chwilach nieoczekiwanych zmian lub w momentach, gdy jest odbierana duża ilość bodźców z otoczenia.

Jak działają?

Kołnierz, obciążnik działa podobnie jak kołdra obciążeniowa, wywiera głęboki nacisk na mięśnie, stawy i ścięgna. Stymuluje w ten sposób zmysł czucia głębokiego. Nałożony na ramiona poprawia koncentrację, zwiększa świadomość ciała, a także wycisza. Świetnie sprawdza się w chwilach, gdy konieczne jest wytężone skupienie. Dodatkowo nacisk na mięsień czworoboczny karku pomaga rozluźnić się i zrelaksować. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Regularne noszenie kołnierza obciążeniowego przynosi ulgę dzieciom oraz osobom dorosłym, które mają problemy z właściwym przetwarzaniem bodźców, ogólną koordynacją ruchową, a także trudności związane z nadmierną pobudliwością.

Budowa

Kołnierz obciążający ramiona występuje w kilku modelach, do wyboru w zależności od potrzeb przyszłego użytkownika, wypełniony standardowo granulatem szklanym.

  • Granulat szklany przypomina wyglądem piasek. Wypełnienie najbardziej uniwersalne oraz najczęściej wybierane przez użytkowników. Granulat szklany jest całkowicie bezzapachowym, bezpiecznym wypełnieniem, które absolutnie nie jest w stanie uszkodzić tkaniny.

Waga obciążenia jest indywidualnie dobierana do każdego zamówienia.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium