
Nadpobudliwość psychoruchowa to rodzaj zaburzenia, dotykającego od 2 do 5% populacji. Najłatwiej zaobserwować objawy ADHD u małych dzieci, choć późniejsza diagnoza również jest możliwa. Terapia tego typu zaburzeń czasami opiera się na lekach, choć obecnie odchodzi się już od tej metody. Jakie alternatywne podejścia terapeutyczne dla nadpobudliwych dzieci stosuje się obecnie? Sprawdź!
Spis treści:
- Zabawy sensoryczne dla dzieci z ADHD
- Wsparcie psychologiczne – istotny element terapii nadpobudliwości
- Czy alternatywne podejścia terapeutyczne mają większe korzyści dla nadpobudliwych dzieci?
Zabawy sensoryczne dla dzieci z ADHD
Dziecko z nadpobudliwością psychoruchową to dla rodzica nie lada wyzwanie. Malec dotknięty ADHD potrzebuje dużo więcej uwagi i częstych bodźców, co na dłuższą metę może stać się męczące. Aby nieco odciążyć zmęczonego rodzica, warto wykorzystać zabawki dla nadpobudliwych dzieci. Jakie?
U dzieci z ADHD świetnie sprawdzi się duszek sensoryczny. Elastyczny materiał, który otula malucha jak kokon, daje poczucie bezpieczeństwa poprzez ciągły, równomierny nacisk na ciało. Zabawy z wykorzystaniem duszka sensorycznego wymagają większego skupienia, ponieważ ruchy są nieco ograniczone. W ten sposób dziecko uczy się koncentracji, a to z kolei pomaga w terapii nadpobudliwości.
Wsparcie psychologiczne – istotny element terapii nadpobudliwości
Terapia behawioralna polega na wzmacnianiu pozytywnych nawyków, przy jednoczesnym wygaszaniu złych. Tego typu alternatywne podejścia terapeutyczne dla nadpobudliwych dzieci zakładają, że każde zachowanie wynika z pewnej automatycznej reakcji. Nawyki zaś mogą być kształtowane i zmieniane, dzięki czemu codzienne funkcjonowanie staje się o wiele łatwiejsze. Jak wygląda to w praktyce?
Terapia behawioralna skupia się głównie na zaburzeniach poznawczych, takich jak porównywanie się z innymi czy koncentrowanie wyłącznie na negatywnych aspektach. Ich eliminacja to długi proces, w którym muszą wziąć udział rodzice i wszyscy z bliskiego otoczenia maluszka. Wzmacnianie pozytywnych wzorców odnosi jednak niesamowite efekty i pomaga dzieciom z ADHD lepiej komunikować się ze światem.
Czy alternatywne podejścia terapeutyczne mają większe korzyści dla nadpobudliwych dzieci?
Podane wyżej alternatywne podejścia terapeutyczne dla nadpobudliwych dzieci to nie jedyne, z których chętnie korzystają psychologowie czy rodzice. Przykładem może być choćby terapia sztuką, która pozwala maluszkowi na znalezienie innego sposobu komunikacji ze światem. Istotne jest jednak to, czy leczenie tego typu faktycznie daje efekty?
Zdecydowanie! Niezależnie od tego, który z nurtów terapii (lub ich połączenie) zaleci specjalista, dają one zdecydowanie większe efekty niż leki. Poprzez właściwe leczenie w nurcie behawioralnym czy z wykorzystaniem sensoryki dziecko kształtuje w sobie właściwe nawyki, co procentuje przez całe późniejsze życie.
Terapia sensoryczna do Ciebie przemawia? Chcesz wesprzeć swoje dziecko w pokonaniu ADHD? Zapoznaj się z naszymi propozycjami zabawek dla dzieci nadpobudliwych już teraz!